CIKLUS FILMOVA KATASTROFE

Rasprave o filmovima i serijama u programima HTV-a, u nadležnosti Dramskog i Stranog programa

Moderator/ica: Maks

CIKLUS FILMOVA KATASTROFE

PostPostao/la Amon » 16.01.2003. 19:19

Napravio sam ovu listu filmova kao moguci prijedlog redakciji HRT-a da ih "jednog lijepog dana" (mozda cak i u blizoj buducnosti, ukoliko postoje financijski i tehnicki uvjeti za takvo sto) otpocne prikazivati jer vjerujem kako postoje jos mnogi ljudi u Hrvatskoj koji te filmove smatraju posebnim, a ustalom oni i jesu na neki nacin posebni jer su se kao zanr nametnuli tijekom 70-tih a time i obiljezili to desetljece. Naravno, iz ove skupine moglo bi se izdvojiti (nazalost!) malo superiornih predstavnika zanra, recimo pet ili sest, dok su svi ostali naslovi vise ili manje solidni niskobudzetni projekti s ponekim dobrim specijalnim efektom i trivijalnom pricom no ipak, unatoc svom "campy" obiljezju, zanimljivi su za gledanje. Pokusat cu prikazati svoj izbor od petnaestak filmskih naslova koje sam davno gledao, i od kojih su me neki zaintrigirali, neki rastuzili, a neki pak nasmijali (da, rekao sam "nasmijali" jer bilo je i glupih ostvarenja ovisno o izboru glumaca, fabuli ili neuvjerljivim efektima).

1. TOWERING INFERNO (1974.)
- gl. uloge: Paul Newman, Steve McQueen
- sadrzaj: radi neispravnih elektricnih instalacija, ogromnu staklenu zgradu (oko 140 katova) obuhvatio je stravican i naizgled nesavladiv pozar

2. HINDENBURG (1975.)
- gl. uloge:George S. Scott, Anne Bancroft
- sadrzaj: kasnih 30-tih godina, tijekom ekspanzije njemackih snaga, nacisticki cepelin krenuo je prema SAD-u no uslijed sabotaze je eksplodirao i poceo padati

3. POSEIDON ADVENTURE (1972.)
- gl. uloge: Gene Hackman, Ernest Borgnine
- sadrzaj: velika pomorska tragedija u kojoj je prekooceanski putnicki brod prevrnut potonuo na morsko dno ubrzo nakon udara golemog plimnog vala, i to samo par minuta prije nego sto su putnici docekali Novu Godinu

4. CASSANDRA CROSSING (1976.)
- gl. uloge:Richard Harris, Sophia Loren
- sadrzaj: kako pomoci ljudima za koje se smatra da su zarazeni plucnom kugom u jurecem vlaku - treba li dovesti u zdrastveni centar uz rizik kontaminacije ili ih jednostavno usmrtiti za dobrobit covjecanstva?

5. AIRPORT (1970.)
- gl. uloge: Burt Lancaster, Dean Martin
- sadrzaj: razliciti ljudi iz svakodnevnog zivota naci ce se pred zivotnom opasnoscu kada im se avionski let poremeti zahvaljujuci minijaturnoj bombi, eksploziji i ostecenom trupu Boeinga 747

6. EARTHQUAKE (1974.)
- gl. uloge: Charlton Heston, Ava Gardner
- sadrzaj: nakon sto su snazni potresi posve unistili Los Angeles, prezivjeli su se stanovnici smjestili u podzemne garaze poslovne zgrade ne sluteci da brana polako popusta

7. ROLLERCOASTER (1977.)
- gl. uloge: Richard Widmark, Timothy Bottoms
- sadrzaj: traumatizirani vijetnamski borac pocinje eksplozivima unistavati tobogane u zabavnim parkovima kako bi ucjenom prikupio novac, a zatim odlucuje nadmasiti samog sebe na Dan nezavisnosti

8. GRAY LADY DOWN (1978.)
- gl. uloge: Charlton Heston, David Carradine
- sadrzaj: jos jedna pomorska katastrofa koja opisuje sudar nuklearne podmornice i teretnog broda na pucini, pri cemu je podmornica polako potonula sa preostalom skupinom casnika i osoblja

9. METEOR (1979.)
- gl. uloge: Sean Connery, Karl Malden
- sadrzaj: golemi meteor, okruzen sitnijim dijelovima, priblizava se Zemlji velikom brzinom uzrokujuci plimne valove i snjezne lavine, pa su Amerikanci i Sovjeti ujedinili snage ne bi li sprijecili nadolazecu tragediju

10. PHASE 4 (1974.)
- gl. uloge: Nigel Davenport, Michael Murphy
- sadrzaj: dva znanstvenika dolaze u slabo naseljeno mjesto kako bi ispitali agresivno djelovanje mravljih hordi, te kasno pocinju shvacati kako su ovi mravi mnogo inteligentniji nego sto je to bilo za ocekivati

11. SWARM (1978.)
- gl. uloge: Michael Caine, Richard Chamberlain
- sadrzaj: neobicno veliki roj latinoamerickih pcela ubojica (dvadesetak milijuna) priblizava se malom americkom mjestu uz vojnu bazu, te njihovi smrtonosni napadi ostavljaju sve veci broj zrtava

12. AVALANCHE (1978.)
- gl. uloge: Rock Hudson, Mia Farrow
- sadrzaj: iako su ljudi upozoreni na oprez, ogromna snjezna lavina ih je zatekla nespremne zatrpavsi citavu planinu, ukljucujuci i veliki zimski rekreacijski centar

13. TWO MINUTE WARNING (1976.)
- gl. uloge: Charlton Heston, John Cassavetes
- sadrzaj: dva policajca pokusavaju uhvatiti poludjelog snajperista skrivenog na velikom nogometnom stadionu u Los Angelesu kojemu je namjera ubijati prisutne gledatelje tijekom finalne utakmice

14. VIRUS (1980.)
- gl. uloge: Chuck Connors, Glenn Ford
- sadrzaj: ubrzo nakon avionske nesrece, bojni otrov, koji je bio produkt vojnih eksperimenata, prosirio se svijetom i unistio populaciju, pa je samo mali broj prezivjelih znanstvenika ostavljen da pronadje serum

15. HURRICANE (1979.)
- gl. uloge: Jason Robards, Mia Farrow
- sadrzaj: ljubav Amerikanke i mladica sa Samoe naglo je prekinuta kada je udaljeno tropsko otocje iznenada pogodio razorni uragan

16. EMPIRE OF THE ANTS (1977.)
- gl. uloge: Joan Collins, Robert Lansing
- sadrzaj: na jednom posve napustenom otoku izletnici postaju svjesni kako su okruzeni divovskim mravima koje je do genetske mutacije dovela bacva radioaktivnog otpada

17. KINGDOM OF THE SPIDERS (1977.)
- gl. uloge: William Shatner, Woody Strode
- sadrzaj: veterinar dolazi u jedan gradic kako bi istrazio neobjasnjive smrti brojnih zivotinja, i tako otkriva da je za sve kriva velika skupina otrovnih pauka koji se postupno razmnozavaju
Amon

PostPostao/la mihailop » 17.01.2003. 12:38

Ideja je odlična. Od predloženih filmova gledao sam naslove pod brojevima 1,4,5,6 i za njih mogu garantirati. Naročito mi se dopada što su svi filmovi stariji, među kojima je određeni broj classica, jer su tada tehnička sredstva bila neuporedivo manja nego danas, pa je samim tim postojao mnogo veći prostor za glumačke kreacije.
Moj apsolutni favorit u ovom genreu je film "A Night To Remember" (1956) u režiji Roy Ward Beckera. Film je posvećen katastrofi "Titanica", ali je mnogo bolji od nasljednika koji će biti snimljen četiri desetljeća kasnije. Također zaslužuju pažnju i sljedeći naslovi :

1/ "The Last Voyage" (1960),
2/ "Airport 77" (1977),
3/ "Airport 1975" (1974),
4/ "Concorde : Airport 79" (1979),
5/ "Skyjacked" (1972),
6/ "Titanic" (1943),
7/ "Titanic" (1953), dobio "Oskara" za scenarij, što nije pošlo za rukom Cameronovom filmu,
8/"Voyage to the Bottom of the Sea" (1961),
9/ "The High and the Mighty" (1954),
10/ "The Hurricane" (1937), remek - djelo Johna Forda, mogao bi se dopuniti ciklus njegovih filmova koji je išao prošlog ljeta,
11/ "In Old Chicago" (1938),
12/ "San Francisco" (1936).

Na kraju bih podsetio da večeras ide odličan disaster - thriller "Juggernaut", te da je HTV nedavno prikazala također dosta dobar TV film "Falling from the Sky : Flight 174".
mihailop

PostPostao/la Amon » 17.01.2003. 14:27

Od ovih dvanaest filmova gledao sam "San Francisco" (1936.), "Titanic" (1953.) i "Skyjacked" (1972.), te nastavke "Aerodroma" (1970.), medjutim za ostale ne znam iako sam za neke od njih cuo. U svojoj listi nisam naveo "Airport 75", "Airport 77" i "Airport 79" jer nisam bas cesto obozavatelj tih silnih nastavaka (osobito kad se radi o horrorima), ali iskreno receno najvise mi je u sjecanju ostao treci nastavak "Aerodroma" bez obzira koliko je prica o Bermudskom trokutu klisejizirana. Rusenje Boeinga u ocean, i k tome borba za zivot u ledenoj vodi uz rizik hipotermije, meni osobno predstavlja "mnogo bolji" scenarij od onog u filmu "Airport 75" gdje Charlton Heston uci stjuardesu kako se upravlja avionom. Donekle je zanimljiv i posljednji nastavak s modernijim Concordeom, ali taj film je vec snimljen pocetkom 80-tih i sav trud bio je usmjeren prema zaradi i nekadasnjim uspjesima. A kad vec govorim o nastavcima, onda bih vjerovatno trebao spomenuti i nastavak "Posejdonove avanture" (1972.) koji nosi naslov "Beyond the Poseidon Adventure" (1979.) i koji nije zapravo film katastrofe nego katastrofalan film. Ako je tko gledao originalnog "Posejdona", onda zna da film zavrsava tako da par prezivjelih (bez Hackmana) izlazi na povrsinu gdje ih docekuje helikopter. Nastavak s Michaelom Caineom jest doslovno to - direktan nastavak price kada helikopter vec odlazi, a Caine se spusta u olupinu da vidi da li je netko ziv(!). Posve neocekivano, ne samo da postoje prezivjeli nego se u pricu ubacuju i neki kradljivci dragulja...itd., itd. Ukratko, poanta ovog filma jest "kako pobrati novce na staroj slavi".

Kad je rijec o Titaniku, gledao sam par filmova i o toj temi, a ipak najvise mi se svidio klasik iz 1953. godine s Clifftonom Webbom i Barbarom Stanwyck. Film sam inace snimio prije godinu-dvije kada ga je prikazala NovaTV u podnevnom terminu, i bio sam odusevljen pricom ali i specijalnim efektima imajuci u vidu godinu snimanja, tadasnje uvjete i produkciju. Sasvim sigurno, najemocionalniji dio filma jest trenutak kada Clifton Webb i djecak koji glumi njegovog sina ostaju zajedno na tonucem brodu imajuci samo malo vremena da provedu posljednje trenutke zajedno unatoc tome sto zapravo nisu u krvnom srodstvu. Cameronov "Titanic" naizgled se cini superioran svim ostalim tematskim ostvarenjima, ali bez obzira na Oscare nikada nece postaviti sjenu na verziju iz 50-tih jer neki su klasici jednostavno besmrtni. Osim dva navedena filma o Titaniku, postoje jos dva koje sam gledao, ali su neusporedivo slabiji. Jedan se zove "S.O.S Titanic", i donekle moze konkurirati drugima jer lijepo ali razvuceno postavlja razlicite price o razlicitim ljudima koje povezuje ista sudbina, no onaj drugi "Raise the Titanic" jest uistinu nezanimljiv i na trenutke smijesan jer su pricu o Titaniku uvrstili u medjunarodnu spijunazu i razdoblje hladnog rata, efekti nikakvi, a Titanik je podignut iz vode tek minutu-dvije prije zavrsetka filma. Inace, bas ovaj film je prikazan na HRT-u prije par godina u nedjeljnom popodnevnom terminu.
Amon

PostPostao/la hazard » 17.01.2003. 15:11

slazem se sa prijedlozima ali zar nije film o dzinovskim mravima imao naziv "that is it" ili tako nesto ?
hazard

PostPostao/la Amon » 17.01.2003. 20:50

Film s divovskim mravima se zvao "Them!", snimljen je negdje sredinom 50-tih, i bio je dosta dobar s obzirom na tadasnje specijalne efekte i poimanje znanstvene fantastike. Citava prica bila je fokusirana na genetsku mutaciju mrava zahvaljujuci nekim vojnim nuklearnim pokusima, mravi su napali gradic ili neko mjesto, a krili su se (ukoliko ne grijesim) u nekoj podzemnoj kanalizaciji sve dok na kraju vojska nije spalila maticu bacacima plamena. Film je u crno-bijeloj tehnici, ali izuzetno preporucljiv za gledanje.

Zapravo, filmovi s kukcima cine neki "podzanr" filmova katastrofe iako sam davno na ljubljanskoj televiziji (SLO2) zapazio na teletextu kako je bas taj film svrstan pod zanr SF-a (mozda upravo radi tog "modernog" SF vala u Americi tijekom 50-tih kada su leteci tanjuri bili "zakon" kinematografije). Modernija prica o genetskoj mutaciji mrava snimljena je krajem 70-tih i zove se "Carstvo mrava" mada film nije bio prevelik hit radi razvucene price, malo efekata i nekih neuvjerljivih trenutaka. Iste godine (1977.) "trekker" William Shatner snimio je "Kraljevstvo tarantula" gdje je glumio naivnog veterinara koji otkriva kako pauci napadaju grad i ubijaju sve zivo. Mnogi bolji film od ovih jest "Phase 4" (isto sam ga davno gledao na SLO2) kojim se pomalo dokumentaristicki bavi mravljim hordama, njihovim zivotom u zajednici i inteligencijom. Unatoc ponekim gadnim scenama (kad negdje oko sredine filma mravi napadnu farmu, zauzmu vozilo i idu po ljudima, ubiju jednu ovcu, itd.), film ima drugaciji pristup od prethodno navedenih jer prikazuje gotovo nemogucu dominantnost mrava koji na kraju filma i pobjedjuju. To nisu veliki mravi nego prirodne velicine, ali sposobni da pariraju ljudskoj aroganciji.

Film "Roj" (1978.) bio je veliko razocarenje (barem za mene) jer sam ocekivao mnogo vise - i od price, i od glumaca, i od efekata. Nazalost, ljudi umiru a gledatelji to tesko mogu uociti, scene sa pcelama su rijetke (negdje na pocetku filma kada napadaju avion, zatim oko sredine, i na kraju), ali je zato vazno prikazati kako se Michael Caine udvara nekoj doktorici ili znanstvenici. Pa ipak, taj film znatno je bolji od jednog drugog (ne sjecam se imena) u kojem horda skakavaca ili zohara napada gradic. Svi su ti naslovi svojevremeno nosili titulu filma katastrofe, ali ipak neki bi se dali ubrojati u SF a drugi u horror tematiku. Nazalost, ovaj se podzanr nije previse istakao tijekom 70-tih, rekao bih da su elementarne nepogode bile favorit.
Amon

PostPostao/la mihailop » 18.01.2003. 11:11

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by hazard:
slazem se sa prijedlozima ali zar nije film o dzinovskim mravima imao naziv "that is it" ili tako nesto ?<HR></BLOCKQUOTE>

Postoji još jedan jako dobar film u kojem crveni mravi (istina, ne džinovski) napadaju jedan bračni par čiju "jaču" stranu glumi Charlton Heston : "The Naked Jungle" (1954) ili "Ogoljena džungla". I ovaj bi se film poput već spomenutog filma "Them"! mogao smatrati pravim classicom ili kultnim filmom.
Ipak, kritičari ove filmove ne ubrajaju u iste žanrove, pa je tako film "Them"!, kao što je već točno zapaženo, svrstan u sci/fi
ostvarenja, dok se film "The Naked Jungle"! smatra filmom avanturističkog žanra. Oba filma bi trebalo otkupiti i prikazati na HTV i generalno gledano ne vjerujem da su cene tih klasičnih disaster filmova naročito visoke, a filmovi su daleko bolji od niza modernih i zato sigurno paprenih blockbustera tipa "Con Air", "Armageddon",
"Hrid", "Eraser", "Mirotvorac", Conan Destroyer" ...
mihailop

PostPostao/la hazard » 20.01.2003. 12:10

ah da Them!
totalno sam zaboravio
trebalo bi prikazati te filmove jer iako su stari opet su mi bolji od ovih dosadnih evropskih koji se non stop kotrljaju po programu HRT-a
hazard

PostPostao/la Amon » 20.01.2003. 20:47

Kako godine budu polako prolazile, tako ce nam se razdobllje 1970-1990 ciniti sve udaljenijim, davnom prosloscu, medjutim bas su iz tih desetljeca potekli veliki klasici, Oscarom nagradjeni naslovi, neponovljive sapunice, kultni filmovi, nezaobilazna "trash" ostvarenja, itd. Osim toga, niti jedna se drzavna ili komercijalna televizija ne moze oslanjati samo na aktualne hitove, blockbustere 90-tih, latinoamericke serije, a da pritom ne uradi kvalitetni retrospektivni osvrt na prijasnja desetljeca te njihova obiljezja uzimajuci u obzir i zelje gledatelja i vlastite mogucnosti i donekle trend (ili, drugacije receno, slijediti uzore modernih TV postaja znaci ne samo krociti u 21. stoljece i kupovati novo, aktualno, toboze zanimljivo, vec i promatrati shemu i program takvih modernih TV postaja koje mozda imaju veci prinos kapitala, no nikada ne zaboravljaju "staru skolu kvalitete"). Ne radi se ovdje o konkurenciji HRT-a i recimo RTL-a, daleko od toga, nego o jednom sarenolikom kvalitetnom programu koji ce zadovoljiti ocekivanja svih ljudi, i novim stvarima i starijim stvarima (svjestan sam toga da je tesko postici zlatnu sredinu, no uz malo ljubavi, volje i iskustva mnogo toga je moguce).

No, vratio bih se sada na filmove katastrofe i ukratko rekao zasto je taj zanr toliko zanimljiv. Prvo i osnovno, ti filmovi se razlikuju od uobicajenih akcijskih filmova po dozi adrenalina, destrukcije i zrtava, dakle nije isto hoce li Rambo pobiti stotinu "azijskih militarista" ili ce zemljotres pobiti u jednom trenutku pedesetak ljudi ukljucujuci i golemu materijalnu stetu (Rambo je inace sjajan film, samo sam radio usporedbu). Dobar i kvalitetan film katastrofe bit ce dostojan ekvivalent nekoj solidnoj adaptaciji Agathe Christie, tj. nedvojbeno ce zainteresirat gledatelja, zatim ce ga citavo vrijeme drzati budnim i napetim, i na kraju zadovoljiti njegovu potrebu za povecom dozom dnevnog ili tjednog adrenalina. K tome, tematski gledajuci, cesto se radi o nesrecama koje se doista mogu i dogoditi, bilo da se radi o elementarnim nepogodama, tehnickim kvarovima, biolosko-ekoloskim katastrofama, ili poremecenom umu nekog pojedinca.

Na samom kraju treba reci kako i svi ti filmovi nose u sebi velike slicnosti, neke zajednicke osobine sto ih karakterizira takvim. Uvijek se radi o vise naizgled razlicitih prica povezanih u jednu, ljubavni parovi, obitelji, nesudjena prijateljstva, izgubljeni snovi i propustene prilike. Time postoje i dvojaki likovi - oni koji vjeruju da ce se nesto dogoditi, i oni koji u to ne vjeruju. Ovi prvi ce vjerovatno prezivjeti, a ovi drugi vjerovatno poginuti. Nadalje, proporcionalno gledajuci, pocetne glavne uloge u uvodnom otvaranju filma dodijeljene su uglavnom likovima koji ce sigurno prezivjeti (npr. R. Harris i S. Loren u "Cassandra Crossing"; P. Newman i S. McQueen u "Towering Inferno"; B. Lancaster i D. Martin u "Airport") uz neke izuzetke (npr. C. Heston u "Earthquake"; G. Hackman u "Poseidon Adventure", itd.). Mozda pomalo ironicno, ali iritantne zenske uloge cesto docekaju gadan kraj (npr. A. Gardner u "Earthquake"; S. Stevens u "Poseidon Adventure"; L. Remick u "Airport III"), bas kao i oni koji su izravno ili neizravno odgovorni za katastrofu (npr. R. Chamberlain u "Towering Inferno"; V. Heflin u "Airport"), a takodjer i stariji likovi (S. Winters u "Poseidon Adventure"; C. Lee u "Airport III"; L. Greene u "Earthquake").
Amon

PostPostao/la Lecter » 21.01.2003. 18:36

Ma vi ste katastrofa s vašim idejama koje može podržavati samo Kurelac.

Filmovi "katastrofe" stariji od 5 godina spadaju u neku drugu kategoriju, recimo drama.
Oni stariji od 10 godina - kakve predlažete- spadaju u kategoriju komedija.
Lecter

PostPostao/la mihailop » 21.01.2003. 20:16

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Lecter:
<B>Ma vi ste katastrofa s vašim idejama koje može podržavati samo Kurelac.

Filmovi "katastrofe" stariji od 5 godina spadaju u neku drugu kategoriju, recimo drama.
Oni stariji od 10 godina - kakve predlažete- spadaju u kategoriju komedija.

</B><HR></BLOCKQUOTE>

Slažem se da ima novijih dobrih filmova katastrofe, poput recimo filma "Vulkan" koji je nedavno u udarnom terminu prikazala HTV.
"Titanic" je također dobar film, ali daleko od remek djela ili potencijalnog classica, o čemu sam sa zaljubljenicima u ovaj film spreman ući u polemiku.
Međutim, kada kažeš da se filmovi katastrofe stariji od deset godina kakve predlažemo mogu smatrati komedijama, molio bih te, Lecter, da preciziraš koje konkretne naslove imaš u vidu.
mihailop

PostPostao/la mihailop » 27.01.2003. 11:10

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Amon:
<B>Kako godine budu polako prolazile, tako ce nam se razdobllje 1970-1990 ciniti sve udaljenijim, davnom prosloscu, medjutim bas su iz tih desetljeca potekli veliki klasici, Oscarom nagradjeni naslovi, neponovljive sapunice, kultni filmovi, nezaobilazna "trash" ostvarenja, itd. Osim toga, niti jedna se drzavna ili komercijalna televizija ne moze oslanjati samo na aktualne hitove, blockbustere 90-tih, latinoamericke serije, a da pritom ne uradi kvalitetni retrospektivni osvrt na prijasnja desetljeca te njihova obiljezja uzimajuci u obzir i zelje gledatelja i vlastite mogucnosti i donekle trend (ili, drugacije receno, slijediti uzore modernih TV postaja znaci ne samo krociti u 21. stoljece i kupovati novo, aktualno, toboze zanimljivo, vec i promatrati shemu i program takvih modernih TV postaja koje mozda imaju veci prinos kapitala, no nikada ne zaboravljaju "staru skolu kvalitete"). Ne radi se ovdje o konkurenciji HRT-a i recimo RTL-a, daleko od toga, nego o jednom sarenolikom kvalitetnom programu koji ce zadovoljiti ocekivanja svih ljudi, i novim stvarima i starijim stvarima (svjestan sam toga da je tesko postici zlatnu sredinu, no uz malo ljubavi, volje i iskustva mnogo toga je moguce).

No, vratio bih se sada na filmove katastrofe i ukratko rekao zasto je taj zanr toliko zanimljiv. Prvo i osnovno, ti filmovi se razlikuju od uobicajenih akcijskih filmova po dozi adrenalina, destrukcije i zrtava, dakle nije isto hoce li Rambo pobiti stotinu "azijskih militarista" ili ce zemljotres pobiti u jednom trenutku pedesetak ljudi ukljucujuci i golemu materijalnu stetu (Rambo je inace sjajan film, samo sam radio usporedbu). Dobar i kvalitetan film katastrofe bit ce dostojan ekvivalent nekoj solidnoj adaptaciji Agathe Christie, tj. nedvojbeno ce zainteresirat gledatelja, zatim ce ga citavo vrijeme drzati budnim i napetim, i na kraju zadovoljiti njegovu potrebu za povecom dozom dnevnog ili tjednog adrenalina. K tome, tematski gledajuci, cesto se radi o nesrecama koje se doista mogu i dogoditi, bilo da se radi o elementarnim nepogodama, tehnickim kvarovima, biolosko-ekoloskim katastrofama, ili poremecenom umu nekog pojedinca.

Na samom kraju treba reci kako i svi ti filmovi nose u sebi velike slicnosti, neke zajednicke osobine sto ih karakterizira takvim. Uvijek se radi o vise naizgled razlicitih prica povezanih u jednu, ljubavni parovi, obitelji, nesudjena prijateljstva, izgubljeni snovi i propustene prilike. Time postoje i dvojaki likovi - oni koji vjeruju da ce se nesto dogoditi, i oni koji u to ne vjeruju. Ovi prvi ce vjerovatno prezivjeti, a ovi drugi vjerovatno poginuti. Nadalje, proporcionalno gledajuci, pocetne glavne uloge u uvodnom otvaranju filma dodijeljene su uglavnom likovima koji ce sigurno prezivjeti (npr. R. Harris i S. Loren u "Cassandra Crossing"; P. Newman i S. McQueen u "Towering Inferno"; B. Lancaster i D. Martin u "Airport") uz neke izuzetke (npr. C. Heston u "Earthquake"; G. Hackman u "Poseidon Adventure", itd.). Mozda pomalo ironicno, ali iritantne zenske uloge cesto docekaju gadan kraj (npr. A. Gardner u "Earthquake"; S. Stevens u "Poseidon Adventure"; L. Remick u "Airport III"), bas kao i oni koji su izravno ili neizravno odgovorni za katastrofu (npr. R. Chamberlain u "Towering Inferno"; V. Heflin u "Airport"), a takodjer i stariji likovi (S. Winters u "Poseidon Adventure"; C. Lee u "Airport III"; L. Greene u "Earthquake").

</B><HR></BLOCKQUOTE>

Sva navedena obilježja filmova katastrofe nesumnjivo stoje i čine valjane razloge zbog kojih bi nam trebao jedan poveći ciklus tih filmova na HTV. Sigurno je da ti razlozi jesu atraktivni za najveći dio gledališta, pa vjerujem da će naši prijedlozi biti uzeti u ozbiljno razmatranje.
mihailop

PostPostao/la weky » 27.01.2003. 15:19

U potpunosti podržavam gore navedene prijedloge, već dugo čekam da se prikažu filmovi poput "Poseidon Adventure", "Cassandra Crossing", "Airport"...itd.
Moram reći da je filmski program jako loš, klasika tako reći više da i nema,ali nadam se da će se situacija promijeniti.
weky

PostPostao/la mihailop » 27.01.2003. 22:59

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by weky:
<B>U potpunosti podržavam gore navedene prijedloge, već dugo čekam da se prikažu filmovi poput "Poseidon Adventure", "Cassandra Crossing", "Airport"...itd.
Moram reći da je filmski program jako loš, klasika tako reći više da i nema,ali nadam se da će se situacija promijeniti.</B><HR></BLOCKQUOTE>

Treba vratiti "filmove nostalgije" u emisiji "Crno-bjelo u boji", kao i cikluse
"Filmske noći sa ..." . Neobično da se sa programa skida ono što je bilo najbolje.
mihailop

PostPostao/la mihailop » 14.03.2004. 21:50

<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Arial">quote:</font><HR>Originally posted by Amon:
<B> Film "Roj" (1978.) bio je veliko razocarenje (barem za mene) jer sam ocekivao mnogo vise - i od price, i od glumaca, i od efekata. Nazalost, ljudi umiru a gledatelji to tesko mogu uociti, scene sa pcelama su rijetke (negdje na pocetku filma kada napadaju avion, zatim oko sredine, i na kraju), ali je zato vazno prikazati kako se Michael Caine udvara nekoj doktorici ili znanstvenici.

</B><HR></BLOCKQUOTE>

Evo što je na ovom Forumu još prije godinu dana napisano o večerašnjem anti - filmu "Roj". Nadajmo se da ovaj Forum poslije aktivnog uključivanja redakcije više neće biti prazna i puka formalnost kao u vrijeme kada je Amon citirani post napisao.
mihailop

PostPostao/la mihailop » 11.07.2004. 00:09

Svaka čast redakciji filmskog programa na sjajnom izboru filma katastrofe "The Towering Inferno", koji je najavljen za prikazivanje u nedjelju 25.7. u 21.05 časova.
Doista je bilo nemoguće pogoditi da će ovako kvalitetan film biti prikazan nakon premijere i reprize inferiornog filma u istom žanru "The Swarm". U svakom slučaju, iznenađenje je vrlo prijatno, jer se radi o velikom hitu iz sedamdesetih godina prošlog stoljeća sa vrlo napetim scenarijem i nizom sjajnih glumaca svjetske klase.
mihailop

Sljedeća

Natrag na Filmovi i igrane serije

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.